Three Phases... Two Hearts
One Passion
16 to 19 November 2017
Menu

Thomas Foods International World Cup Show Jumping

For the third year, World Cup Show Jumping will be on the calendar of the Australian Three Day Event.

Attracting some of Australia’s best showjumpers from across the country and New Zealand, World Cup Show Jumping takes pure jumping to the highest level. This year, the event also offers combinations the opportunity to earn their Certificate of Capability for the 2018 World Equestrian Games.

Proudly sponsored by iconic South Australian Company, Thomas Foods International, Sunday lunchtime will host the World Cup qualifying in the spectacular setting of the Adelaide Main Arena. This exciting class will test horse and riders, with some jumps reaching the maximum height 1.60m. The course will not only feature some huge jumps, but also test the skill and scope of horses with some technical lines to made sure that the best horse and rider is the winner.

Spectators will have a number of opportunities to see the horses jump on the Adelaide Main Arena prior to the Thomas Foods International World Cup Show Jump class on Sunday, with a warm-up class to be held on Friday Twilight following the completion of the Pryde’s EasiFeed Dressage Day.

For horses that are showing potential to jump at the highest level and to be stars of the future, Friday and Saturday evening’s program will feature a ‘futurity’ class, where horses will be challenged by a course of show jumps of around 1.30m.

Class 4 – Thomas Foods International CSI*W World Cup Qualifier

Article 73.3.3.1

Sunday 19th November 2017

Course walk 12.30pm Commence at 1.15pm

 

OFFICIAL DRAW

Start No Back No Rider Horse
1 201 Matthew Afford KALUNA SALUTE
2 203 Kristy Bruhn JACK
3 205 Tesse Cook HEATHERTON PARK ALFONZ
4 214 Katie Laurie SPRINGFIELD
5 202 Jessica Brown CASCO
6 212 Allyson Lamb DIAMOND B CORSICA
7 210 Andrew Lamb C P ARGENTO
8 215 Billy Raymont ANTON
9 207 Stuart Jenkins FAIRVIEW ALIQUIDAM
10 206 Steven Hill YALAMBIS BELLINI STAR
11 217 Rebecca Jenkins RSB JACANA
12 209 Jamie Kermond YANDOO OAKS CONSELLATION
13 204 Kristy Bruhn KAY EM BAMBALOU NWC
14 208 Russell Johnstone DAPRICE
15 213 Katie Laurie EYE CATCHER NWC
16 211 Allyson Lamb DENISON PARK COMBAT NWC
17 216 Billy Raymont OAKS REDWOOD NWC

*NWC – Non World Cup